Have any Questions?
+30 2314 437 715
Contact Us
Follow us

Faria Renewables

Text

Contact Us

Location
31 – 33, Karolou Ntil Street, 546 23, Thessaloniki, Greece
Contact us or call us for any information and cooperation Phone
T. +30.2314 437 715
T. +30.2314 437 778
contact@fariarenewables.com

Job Opportunity: Electrical Design Engineer

Faria-job-opportunities-background

Η FARIA Renewables, με κύρια δραστηριότητα την ανάπτυξη, κατασκευή και λειτουργία έργων Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (Α.Π.Ε.) και με στόχο την ανάδειξή της σε κορυφαίο Ανεξάρτητο Παραγωγό Ενέργειας, αναζητά Electrical Design Engineer για να στελεχώσει την ταχέως αναπτυσσόμενη ομάδα ανάπτυξης.

Περιγραφή θέσης:

  • Διαστασιολόγηση, σχεδιασμός και ανάπτυξη ηλεκτρικών συστημάτων για διανομή ισχύος Μέσης, Υψηλής και Χαμηλής τάσης, συμπεριλαμβανομένων των υποσταθμών διασύνδεσης, του εξοπλισμού διανομής, των μετασχηματιστών, των οικίσκων ελέγχου και των καλωδίων διασύνδεσης
  • Χωροθέτηση Φωτοβολταϊκών πάρκων, διαχωρισμός DC, διαστασιολόγηση στοιχειοσειρών, καλωδίων και χαντακιών
  • Εκτυπώσεις κατασκευαστικών σχεδίων και υποστήριξη εργοταξίου (συμπεριλαμβάνονται περιοδικές επισκέψεις στο έργο)
  • Σχεδιασμός μονογραμμικών διαγραμμάτων του ηλεκτρικού συστήματος, μέχρι το σημείο διασύνδεσης των έργων με το δίκτυο του Διαχειριστή
  • Εκπόνηση τεχνικών μελετών συστημάτων ισχύος RFG (προαιρετικό)
  • Εκπόνηση και αξιολόγηση μελετών βραχυκυκλωμάτων, ροής φορτίου και γείωσης
  • Διαχείριση συμβολαίων για επιμέρους τμήματα των έργων και συντονισμός των εμπλεκόμενων μερών
  • Αξιολόγηση τεχνικών φακέλων και μελετών σκοπιμότητας (Technical Due Diligence)
  • Τεχνική υποστήριξη της ομάδας ανάπτυξης κατά το στάδιο αδειοδότησης ηλεκτρολογικής διασύνδεσης (εσωτερική διασύνδεση σταθμών, εξωτερική διασύνδεση έργων με το δίκτυο, υποσταθμοί)

Απαραίτητα προσόντα:

  • Δίπλωμα Πολυτεχνικής Σχολής Ηλεκτρολόγου Μηχανικού ή ισοδύναμο πτυχίο Α.Ε.Ι. (Μέλος Τ.Ε.Ε. όπου απαιτείται)
  • Μεταπτυχιακό σε σχετικό αντικείμενο (προαιρετικό)
  • Εργασιακή εμπειρία τουλάχιστον 2 ετών στον κλάδο των Α.Π.Ε. ή σε αντίστοιχο κλάδο
  • Γνώση μελέτης, ανάπτυξης και κατασκευής έργων Α.Π.Ε. (αιολικοί σταθμοί, φωτοβολταϊκοί σταθμοί και σταθμοί αποθήκευσης ενέργειας)
  • Καλή γνώση του κώδικα διαχείρισης ΕΣΜΗΕ
  • Καλή γνώση λογισμικών προγραμμάτων AutoCAD, PV-Syst
  • Άριστη γνώση Η/Υ και MS Office
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας
  • Δίπλωμα οδήγησης Β’ κατηγορίας

Δεξιότητες

  • Οργάνωση και προγραμματισμός εργασιών με στόχο την τήρηση των προαπαιτούμενων στόχων, των προθεσμιών και των χρονοδιαγραμμάτων
  • Ομαδικότητα και ικανότητες επικοινωνίας και συνεργασίας
  • Συνδυασμός θεωρητικής και πρακτικής τεχνικής ικανότητας
  • Επιχειρησιακή ηθική και αξίες
  • Επιχειρηματική διορατικότητα
  • Δυνατότητα μετακίνησης

Παροχές

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών και παροχών
  • Εταιρική κουλτούρα, φιλικό και δυναμικό περιβάλλον εργασίας με δυνατότητες ανέλιξης και ανάπτυξης δεξιοτήτων/ ικανοτήτων
  • Εκπαίδευση και καθοδήγηση
  • Πακέτο ιδιωτικής ασφάλισης

Διαδικασία αίτησης

Εάν θέλετε να ενταχθείτε στην οικογένεια της FARIA Renewables, πιστεύετε ότι πληροίτε τα κριτήρια και έχετε το πάθος να πετύχετε, στείλτε το ενημερωμένο βιογραφικό σας μέσω της παρακάτω φόρμας.